2013.03.19.
10:27

Írta: KR13

Interchange-díj: még van idő a tárgyalásra

Az előzetes hírek szerint már a múlt heti - március 13-i kormányülés napirendjén szerepelt volna a kártyakibocsátói jutalék (interchange) szabályozás kérdése, ám akkor nem tárgyalták. Nos, úgy tűnik, a kabinet ezen a héten sem foglalkozik majd a témával - vagyis van még idő tárgyalni a javaslatról, amelyet a Portfolio.hu szellőztetett meg.

Ann Cairns, a  MasterCard Worldwide nemzetközi piacokért felelős elnöke a Napi Gazdaságnak érdekes érveket hozott fel a szabályozással szemben. Szerinte ugyan az IC-díj egyetlen díj, ám számos olyan tételt takar, amely a készpénzmentes fizetéshez szükséges. Ha a szabályozó le akarja nyomni az IC-díjat, mondja meg, mire költsön kevesebbet a bank, melyik költségelem zavarja az államot. A biztonsági költségelem, amely garantálja, hogy a kártyabirtokos biztonságban tudhatja a pénzét s visszaélés esetén is csak limitált a felelőssége, ha betartja a szabályokat? Az elszámolási költségelem, amely mind a kártyabirtokosnak, mind a kártyát elfogadó kereskedőnek biztosítja azt, hogy a fizetés az előre lefektetett szabályok szerint teljesül? Vagy az innovációs költségek, amelyek olyan fejlesztések árát fedezik, amelyek révén a biztonságot nem feladva még kényelmesebb, még gyorsabb a kártyás fizetés?

A szakember szerint furcsa a magyar szabályozás, hiszen - ellentétben más országokkal, ahol a kereskedők javaslatára indult az interchange-díjak áttekintése - nálunk a szabályozó akarja bizonyítani, hogy a magas jutalék - amely egyébként a legalacsonyabb a régióban - az akadálya az elfogadóhálózat fejlődési elmaradásának. (Tekintsünk el attól a ténytől, hogy a statisztikák szerint regionális szinten épp a helyünkön vagyunk.) Magyarországon a nagy kereskedelmi láncok évről évre tendereztetik az elfogadó bankokat, amelyeknek a várt forgalomért ma is rendkívül alacsony jutalékszintet kell vállalniuk a kereskedők felé - nem véletlen, hogy nálunk a a vitában a kereskedők hangja egyáltalán nem hallható, hiszeb tudják, hogy partnercégeik a régió lényegében összes más országában sokkal magasabb jutalékokat kénytelenek fizetni a kártyás tranzakciók után.

Ann Cairns kicsit Brüsszelnek is üzenet, amikor arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai és a tervezett uniós szabályozás is csak a két legelterjedtebb kártyatípus − a MasterCard és a Visa − kibocsátói jutalékának szabályozására terjed ki, miközben a piacon jelen vannak egyéb vetélytársak is. Az American Express Magyarországon is bocsát ki kártyákat, miközben Európában egyre inkább előretör a kínai Union Pay is − az Amexet az OTP bocsátja ki, míg a kínai bank plasztikjait is a legnagyobb hálózattal bíró bank automatái fogadják el. De jelen vannak a piacon alternatív, nem kártyához kötött fizetési rendszerek is − a PayPalnak csak Magyarországon 600 ezernél több regisztrált tagja van. A MasterCard  nemzetközi piacokért felelős elnöke a Visáért is aggódik, amikor arról beszél: versenyhátrányba kerülhetnek a szabályozás nélkül piacot nyerni akaró versenytársakkal szemben. 

http://www.portfolio.hu/vallalatok/it/megtudtuk_igy_szabalyozza_a_kormany_a_bankkartyakat.180709.html

http://www.napi.hu/magyar_vallalatok/bankkartyak_ez_a_baj_az_uj_szabalyozassal.547641.html

Szólj hozzá!

Címkék: PayPal MasterCard Visa Bankkártya Portfolio.hu Interchange-díj elfogadóhálózat AmEx Union Pay

A bejegyzés trackback címe:

https://kartyavilag.blog.hu/api/trackback/id/tr65144607

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása