Többszöri halasztás után ez év őszén elindul a Nemzeti Mobilfizetési Rendszer - jelentette be a rendszert megvalósító, 100 százalékos állami tulajdonú Nemzeti Mobilfizetési Zrt. A tervek szerint a rendszer a közlekedéshez kapcsolódó közszolgáltatások, így a parkolás, az autópálya-használat, a városi közösségi, a helyközi és a vasúti közlekedés válik mobilfizetéssel elérhetővé. A szolgáltatás szeptember 30-án a parkolás és az autópálya-díj fizetés lehetőségével indul, a szervezők szerint a rendszer az ország teljes területén, minden fizető parkolási övezetben biztosítja majd a mobilparkolás lehetőségét. Börzsei Tibor, a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. vezérigazgatója szerint az egységes rendszernek viszontértékesítőként vehetnek majd részt a jelenlegi mobilfizetési piac szereplői, de a rendszerhez új szolgáltatók csatlakozását is várják. A cég leendő partnereinek tekinti a mobilfizetési szolgáltatókat és a mobilszolgáltatókat is, de a bankokkal is együtt fog működni.
Fix elszámolás
A Nemzeti Mobilfizetési Zrt. által felszámított tranzakciós díjak mértékét kormányrendelet szabályozza, amely szerint parkolás esetén bruttó 50 forint, autópálya-matrica vásárlás esetén bruttó 80 forint díj fizetendő, amennyiben az ügyfél közvetlenül a társasággal köt szerződést. A zrt. a mobilvásárlások után forgalmi jutalékban és tranzakciós díjbevételben részesül, amit kormányrendelet szabályoz, e bevételekből fedezi működési költségeit.
És amiért eddig nem sikerült...
Az Országgyűlés még 2011. december 23-án döntött az egységes mobilfizetési rendszer kialakításáról, ám hiába szabályozták a társaság működési szabályait sarkalatos törvényben, a rendszer nem tudott elindulni. Sokak szerint azért, mert az államosított fizetési rendszer kiötlői elszámolták magukat. Ők ugyanis a "rosszindulatú" pletykák szerint azzal számoltak, hogy a társaság nem csak a tranzakciókon gazdagodhat, hanem a fizetésre fordítható mobilegyenleg forintjainak kamatoztatásán is nyerészkedhet. Az üzleti modellt állítólag azok után kellett átdolgozni, amikor a milliárdos treasury-bevételekről álmodozó illetékesek figyelmét felhívták, hogy a fizetésre fordított mobilegyenleg nem prepaid ténylegesen feltöltött összeg, hanem a szolgáltatók által az ügyfél számára megelőlegezett költési limit. Innen már csak egy lépés volt annak tudatosulása, hogy a mobilszolgáltatók is utólagosan, tranzakció-alapon számolnak el a szolgáltatókkal.